Makadamijų riešutų savybės ir nauda

Riešutai – ypatingų medžiagų turintis, gydantis, stiprinantis organizmą maistas. Beveik kiekviena tauta ir kiekvienas pasaulio regionas paprastai pagarbiai traktuoja riešutus. Lietuviai nuo seno mėgo lazdynus, graikai augino ir garbino graikinius riešutmedžius, Sibiro gyventojai – kedrus, o australai – makadamijų riešutus. Ar esate jų ragavę? Kuo ypatingi makadamijų riešutai?

Makadamijų medžiai veši rytinėje ir šiaurės rytų Australijos dalyse, atogrąžų miškuose, Havajų salose, Centrinėje Amerikoje, Brazilijoje ir kai kuriuose Afrikos regionuose. Medžiai užauga iki 15 metrų aukščio. Riešutus pradeda vesti apie 7 metų sulaukęs medis. Gamtoje randamos 7 makadamijų rūšys, tačiau tik 2 iš jų vartojamos maistui.

Makadamijų riešutų branduoliai yra švelniai gelsvos spalvos, blizgaus paviršiaus, labai gardūs, saldoki ir aromatingi. Daugelis lietuvių pirmiausia išbandė kosmetinėmis savybėmis pasižymėjusį makadamijų aliejų ir tik vėliau paragavo ypatingo skonio riešutų. Šių riešutų aliejus greitai susigeria į odą ir plaukus, tobulai juos drėkina ir apsaugo nuo žalingo aplinkos poveikio. Aliejų po truputį pamėgo ir kulinarai, kurie teigia, kad pastarasis yra sveikesnis, aromatingesnis ir skanesnis nei alyvuogių ar rapsų aliejai.

100-e gramų makadamijų yra net 718 kilokalorijų, tačiau šie riešutai visgi yra kai kurių rekomenduojamų sveikų dietų racione. Makadamijose gausu riebiųjų rūgščių – apie 70 proc., riešutų branduoliuose dominuoja mononesočiosios riebalų rūgštys, kurios kraujyje sumažina “blogojo” cholesterolio kiekį. Kasdien valgant makadamijų, sumažėja tikimybė susirgti kraujotakos ligomis.

Makadamijose santykinai nedaug baltymų, tačiau jos pasižymi maistinių skaidulų gausa. Taip pat nuolat užkandžiaujantys makadamijų riešutais organizmą pasotina vitaminais ir mineralais: manganu, magniu, geležimi, fosforu, selenu; selenas – svarbus antioksidantas ir mineralas, atsakingas už sklandų širdies darbą. Makadamijose yra B1, B3 ir B6, C ir kitų vitaminų. B grupės vitaminai gyvybiškai svarbūs medžiagų apykaitai ir nervų sistemai.

Makadamijose nėra gliuteno, todėl riešutus drąsiai gali vartoti visi, netoleruojantys šios medžiagos. Visomis minėtomis savybėmis pasižymi tik nekepinti, nesūdyti, ekologiški, žali makadamijų riešutai.

Makadamijų riešutų, surinktų ekologiškuose Gvatemalos ūkiose, galite įsigyti mūsų parduotuvėlėje.

 

 

Čia pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *